Ehliyet Sahiplerine Müjde! Temmuz’da Değişecek: A-B-C-D ve E Sınıfı Ehliyetler İçin Çok Kolay Olacak

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 33 milyona yakın araç bulunurken, ehliyet sahibi sürücü sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Milyonlarca sürücü, ilgi alanı, meslekleri ya da ihtiyaçları doğrultusunda farklı sınıfta ehliyetlere başvuru yaparken, zamanla değişen ihtiyaçlar sürücülerin zor günler yaşamasına neden olabiliyor. Ehliyet sınıfları arasındaki geçişkenliğin bir hayli zor olması senelerdir tepki görürken, ilk adım yılın ilk aylarında gelmiş ve Meclis’ten geçen düzenleme ile B sınıfı ehliyetlerde kapsam değişikli yapılmıştı.

Bu değişiklik ile milyonlarca sürücü, 125 cc ve altındaki silindir hacmine sahip motosikletleri kullanmaya hak kazanırken, uygulamanın memnuniyetle karşılanmasının ardından bakanlıklar tarafından yeni bir hazırlık yapıldığı ortaya çıktı.

TEMMUZ AYINDA YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Sürücülerin ısrarlı talepleri sonrasında geçtiğimiz yıllarda ilk değişiklikleri uygulayan bakanlık, M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetlerde aranan 18 yaş şartını 16’ya indirmişti. Ayrıca D sınıfı ehliyet için gereken 26 yaş şartı da 24’e çekildi.

Ağır motosiklet olarak kabul edilen 125 cc üzerindeki araçlar belirlenen A sınıfı ehliyetlere koyulan 20 yaş şartının devam ettirileceği belirtilirken, yılın ilk aylarında B sınıfı ehliyetlere tanınan ayrıcalığın kapsamının genişlemesi ve a2 sınıfı ehliyetleri kapsayan motosikletlerin de bu uygulamaya dahil edileceği iddia edildi.

Orta seviyede silindir gücüne sahip motosikletlerin kullanımını yaygınlaştırarak İstanbul gibi büyükşehirlerdeki trafiğe de çözüm bulmayı amaçlayan düzenlemelere ise hem olumlu hem de olumsuz tepkiler geliyor.

SEVİNEN DE VAR ‘HİNDİSTANLAŞMA’ DİYEN DE

Atılan adımların sevindirici olduğunu ve Türkiye’deki yüksek enflasyon nedeniyle otomobil sahibi olmanın mümkün olmadığını, bu nedenle motosikletin teşvik edilmesi gerektiğini savunanların yanı sıra, birçok kişi düzenlemeleri “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” noktasında eleştiriyor.

Yapılan uygulamanın “Hindistanlaşma” olduğunu belirten kullanıcılar, motosiklet kullanımının çok daha ciddi sınavlarla denetlenmesi gerektiğini belirterek, B sınıfı ehliyet sahiplerinin motosiklet kullanmasının mantıklı olmadığını savunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x