Hizbullah’ın tehdidi sonrası Kıbrıs-Lübnan hattında diplomasi trafiği

LEFKOŞA – Lübnan merkezli Hizbullah’ın lideri Hassan Nasrallah, 19 Haziran Çarşamba günü yaptığı televizyon konuşmasında, Kıbrıs’ı İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarında hava üsleri ve limanlarını kullanmasına izin verirse, ‘savaşın bir parçası’ olarak kabul edileceği konusunda uyardı. Bu açıklamanın sonrasında Doğu Akdeniz’de, özellikle de Kıbrıs-Lübnan hattında yoğun bir diplomatik hareketlilik gözlemlendi.

Kıbrıs, altyapılarının Lübnan’ı içeren herhangi bir çatışmada kullanılacağı iddialarını yalanladı. Lefkoşa, bölgesel bir savaşın parçası olmak istemiyor.

Bu arada Avrupa Birliği (AB) de üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek mesajı gönderdi. AB, Kıbrıs’a yönelik olası bir saldırının birliğe karşı yapılmış bir saldırı olarak kabul edileceği mesajını verdi. Beyrut ise diplomatik kanallardan Lefkoşa ve AB’ye bölgedeki gerginliğin tırmandırılması fikrini desteklemediği mesajını gönderdi.

KIBRIS HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: İDDİALAR TEMELSİZ

Kıbrıs Haber Ajansı’nda yer alan ilgili habere göre, Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letymbiotis, 20 Haziran Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ın herhangi bir ülkeye karşı saldırgan eylemler için asla destek sağlamadığını ve sağlamayacağını vurguladı. Açıklamada, Kıbrıs’ın altyapısının Lübnan’ı içeren bir çatışmada kullanılacağına dair iddiaların temelsiz olduğu belirtildi.

Letymbiotis, Kıbrıs’ın bölgedeki tüm devletlerle mükemmel ilişkilerine dayanarak istikrarın güvenilir bir faktörü ve tanınmış bir insani operasyon merkezi olarak ün kazandığına dikkat çekti. Letymbiotis’un açıklamasına göre, Kıbrıs, çatışmaların barışçıl çözümünü sürekli olarak uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Şartı ve diyalog yoluyla savundu.

İKİ BAKAN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Söz konusu açıklamaya paralel olarak Kıbrıs Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos Lübnanlı mevkidaşı Abdullah Bou Habib ile bir telefon görüşmesi yaptı. Resmi açıklamaya göre iki bakan ülkeleri arasındaki tarihi bağları yeniden teyit etti. Görüşmede, bölgesel gelişmeler ele alındı; Kombos, Kıbrıs’ın bölgedeki istikrara olan bağlılığını vurguladı.

Lefkoşa’daki diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, telefon görüşmesi Nasrallah’ın Kıbrıs’a yönelik tehdidinin gölgesinde gerçekleştirildi. Kıbrıs bu görüşmede son gelişme nedeniyle duyduğu derin rahatsızlığı Lübnan hükümetine yansıttı.

BEYRUT’TAN SICAK MESAJLAR

Lübnan’ın ulusal haber ajansında yer alan ilgili habere göre, Lübnan Başbakanı Najib Mikati de Nasrallah’ın açıklamalarına soğukkanlı bir şekilde ve diplomatik bir dille yanıt veren Kıbrıs Cumhurbaşkanı Hristodulidis’e teşekkür etti.

Beyrut ve Lefkoşa’daki hükümet kaynaklarına göre, Mikati, özellikle Hristodulidis’in Nasrallah’ın önceki açıklamasına verdiği yanıta ‘mükemmel diplomatik yorum’ diyerek minnettarlığını ifade etti ve bunun küçük bir tartışmayı durdurduğunu belirtti. Mikati ve Hristodulidis iletişimi sürdürme konusunda da anlaştılar.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı da konu hakkında yaptığı açıklamada, Lübnan ve Kıbrıs arasındaki güçlü diplomatik bağlara dikkat çekti.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı tarafından yayımlanan açıklamada, iki ülke arasındaki uzun diplomatik işbirliği tarihine dikkat çekildi ve ortak çıkarları ele almak için en üst düzeydeki iletişim ve istişarenin devam ettiği teyit edildi.

AB’DEN KIBRIS’A DESTEK MESAJI

Lübnan ile Kıbrıs arasında yükselen gerilime AB de dahil oldu. Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano, Kıbrıs’a yönelik herhangi bir tehdidin, bir AB üye devleti olarak, AB’ye yönelik bir tehdit olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın dün akşam saatlerinde geçtiği habere göre, Stano, AB’nin Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaları desteklediğini teyit etti.

Hizbullah’ın Lübnan’daki hükümet ve parlamento içindeki önemli etkisini kabul eden Stano, AB’nin gerilimi azaltmak ve bölgede barış ve istikrarı korumak için çeşitli ortaklarla işbirliği yaptığını belirtti. Stano, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in birkaç ay önce Lübnan’a yaptığı ziyaret sırasında Hizbullah’ın siyasi kanadının bir temsilcisi ile bir araya geldiğini ve AB’nin pozisyonlarını ve beklentilerini ilettiğini hatırlattı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x