Son dakika: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail adını koydu: Holokost’tan bu yana en ölümcül saldırı! İsrail’den ‘tam abluka’ emri

Hamas’ın İsrail’e yönelik operasyonunun yankıları sürüyor.

Aksa Tufanı Operasyonu’nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu kameraların karşısına geçmiş ve ‘savaştayız’ demişti.

Netanyahu’nun bu açıklamasından saatler sonra İsrail resmen Hamas’a savaş ilan etti.

Gazze’ye havadan misilleme saldırılarına devam eden İsrail, ülke sınırları içinde 8 noktada hala tam kontrolü sağlamaya çalışıyor.

İşte bölgeden dakika dakika son gelişmeler…

14:25 09 Ekim 2023

AB İSRAİL-FİLİSTİN GÜNDEMİ İLE TOPLANIYOR

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail ve bölgedeki durumu ele almak üzere yarın AB Dışişleri Bakanlarını acil bir toplantıya çağırıyorum” dedi.

14:03

İsrail basınına göre, Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 800’ü geçti.

13:21

İsrail ordusu, Filistinli mültecilerin yaşadığı Gazze’deki El-Şati ve Cebeliye mülteci kampına hava saldırısı düzenledi. Saldırılar sonucunda onlarca ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

13:17

Filistin İçişleri Bakanlığı’na göre İsrail, Gazze’nin kuzeyinde bir pazar yerini bombaladı. Saldırı nedeniyle çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor.

12:45

Kudüs’te patlama sesleri duyuluyor. Kudüs ve Tel Aviv’de roket saldırısı olduğu ve roket karşıtı sirenlerin çaldığı öğrenildi.

CNN Türk Dış Haberler Editörü Enver Kaptanoğlu Kudüs’teki son durumu aktarırken patlama ve siren sesleri canlı yayında duyuldu.

Kudüs’te patlama sesleri duyuluyor. Kudüs ve Tel Aviv’de roket saldırısı olduğu ve roket karşıtı sirenlerin çaldığı öğrenildi.

CNN Türk Dış Haberler Editörü Enver Kaptanoğlu Kudüs’teki son durumu aktarırken patlama ve siren sesleri canlı yayında duyuldu. Siren sesleri 30 saniye devam ettikten sonra patlama sesleri duyuldu. Kaptanoğlu İsrail’in hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin devreye girdiğini aktardı.

12:40

İsrail az önce Gazze şeridinin ablukaya alınacağını duyurdu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’ye tam bir abluka emri verdiğini söyleyerek, ” Elektrik kesilecek. Yiyecek ve yakıt girişine izin verilmeyecek. Vahşi insanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket ediyoruz” dedi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) sözcüsü ise İsrail’in kuvvetlerini desteklemek için 300.000 yedek askeri devreye soktuğunu duyurdu.

11:29

LÜBNAN HİZBULLAH’IN KARARINI AÇIKLADI

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, hükümetinin Hizbullah’tan, İsrail Lübnan’ı ‘taciz etmedikçe’ savaşa katılmayacağına dair güvence aldığını söyledi.

08:20

‘SON ONAY BEYRUT’TA VERİLDİ’

Wall Street Journal elde ettiği bir rapora dayandırdığı haberinde İran’ın operasyonda dahili olduğunu öne sürdü.

Söz konusu habere göre ‘İranlı güvenlik yetkilileri, Hamas’ın Cumartesi günü İsrail’e yönelik gizli saldırısını planlamasına yardımcı oldu ve geçen Pazartesi Beyrut’ta yapılan toplantıda son onayı verdi’ denildi.

Çatışmalar hız kesmeden devam ederken İran’dan dikkat çeken bir Aksa Tufanı açıklaması geldi. İran ilk defa bu iddialara yanıt verdi.

İran, Hamas’ın İsrail’e yönelik operasyonunda herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti. İran’ın BM misyonundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

‘Filistin’e kararlı bir şekilde destek veriyoruz, ancak Filistin’in tepkisine dahil değiliz, çünkü bu yanıt yalnızca Filistin’in kendisi tarafından üstleniliyor.’

Canlı Anlatım Özeti

AB İSRAİL-FİLİSTİN GÜNDEMİ İLE TOPLANIYOR
LÜBNAN HİZBULLAH’IN KARARINI AÇIKLADI
‘SON ONAY BEYRUT’TA VERİLDİ’

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x