Windows 7’cilerin gözü yaşlı: Oyuncuların en çok tercih ettiği işletim sistemi belli oldu!

Steam, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği donanım ve yazılım anketlerinin sonuçlarını paylaştı. Ağustos ayını kapsayan anketlerde kullanıcıların hangi donanımları ve işletim sistemi sürümlerini kullandığı dahil birçok veriye ulaşabiliyoruz. Peki an itibariyle Steam’de en popüler Windows sürümleri hangileri?

Steam en çok kullanılan işletim sistemleri listesini paylaştı

Steam, ağustos ayının en çok kullanılan işletim sistemleri sürümlerini paylaştı. Buna göre Windows 11, son dönemde sorunlarından büyük ölçüde kurtulmasına rağmen halen oyuncuların tercih ettiği ilk sürüm değil. Bu noktada Windows 10, temmuz ayına kıyasla yüzde 1,89 oranında düşüş yaşamasına rağmen yüzde 55,98’lik pazar payıyla zirvede yer almaya devam ediyor.


Steam en çok kullanılan işletim sistemi sürümleri

Windows 11 kullanımı geçtiğimiz ay gözle görülür bir artış yaşamadı. Zira sürüm, geçen ay yüzde 2,55’lik bir artışla yüzde 39,22’lik pazar payının sahibi oldu. Bunun dışında bir döneme damga vuran ve son olarak güncelleme desteğini kaybeden Windows 7 de geçen ay yüzde 0,19’luk bir düşüşle pastadan yüzde 1,02’lik bir pay almayı başardı.

Windows 11 sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) ya da daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 4 gigabayt (GB)
Depolama: 64 GB ya da daha büyük depolama cihazı
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz hangi sürümü tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x